top of page

מאמרים

פרגולות
פרגולות

ענף בניית והתקנת פרגולות וסוככים הינו עולם ומלואו ברחבי העולם, הפרגולות הקיימות מתחלקות לסוגים שונים בהתאם לשימושיהם. השימוש בפרגולות וסוככים משתנה לרוב על פי האקלימים השונים.

באקלים הים תיכוני מזרחי בארץ ישראל השימוש המצוי הוא בפרגולות עץ ובטון במגזר הפרטי ובמתכת לרוב במגזר התעשייתי.

פרגולות העץ אף מתחלקות לסוגי עץ שונים המתאימים לאקלימים שונים ולחזות ואיכות ברמות שונות.

פרגולת העץ השכיחה ביותר בארץ הינה פרגולת עץ אורן גושני. באיזורים צפוניים יותר נעדיף להשתמש בעץ ארז או עץ דאגלאס גושני העמיד יותר לקור ולעומס שלג הנערם מעליו בחורף.

באיזור המדברי בארץ, הנגב והסביבה נעדיף להשתמש בעץ אורן דו שכבתי אשר עמיד לשינויים הטמפרטורה וקינת שמש חזקה. מבנה הפרגולה אפשרויות רבות וגימורים חזותיים המקנים אופי לפרגולה, ניתן למצוא סגנונת כפריים, חדשניים וסגננות המקינות יוקרה.

חיפוי וצביעת הפרגולה אף היא שיקול מקצועי המצריך נסיון בשימוש בחומרים שונים והתאמת סוג הצבע ואיכותו לאור תנאי מזג האויר הקיימים באיזור.

 

ענף הארכיטקטורה נותן חשיבות רבה לשימוש בפרגולות ובאיזורים פתוחים מוצללים. האווירה החיובית שמשרה הפרגולה באיזור הביתי ובתכנון גנים מביאה ארכיטקטים רבים לעצב פינות מוצללות בתכנית הבית כיום.

 

פאנג שואי, תורת עיצוב הבית היפנית מגדירה את אפקט ההצללה כמאזן בין היין ליאנג ומאפשרת לאור טבעי למלא את החלל באנרגיה ולהמנע מהשפעות שליליות שבאנרגיית יאנג.

 

פרגולות מתכת בעיצובים מודרניים תופסות תאוצה לאחרונה גם במגזר הפרטי, פרגולות אלו מתאפיינות בגימור חד וחלק וחזות מודרנית נקייה .הפרגולות חזקות מאוד ועמידות לאורך זמן.

 

בלאי מתמשך של פרגולות עץ כתוצאה מחשיפה לפגעי מזג אויר ונזקים ביולוגיים מצריך תחזוקה וחידוש של הפרגולה. בתהליך החידוש ליטוש הפרגולה מסיר צבע ישן וכתמים אשר נצברו עם הזמן ולאחריו צבע חדש מגן על העץ.

גוף הפרגולה נבדק וברגי הגוף מחוזקים.

דקים
דקים

עולם הדקים אמנם השתייך בעבר היחסית רחוק רק למשטחים הציבוריים אך עם השנים הוא חודר לכל מתחם באשר הוא, יותר מרפסות, גינות, חצרות ומתחמים מסחריים קטנים בוחרים בריצוף דק בעל המראה אותנטי והטבעי שפשוט תורם ביופיו לאזור בו הוא מותקן. התקנת הדק הפכה לאורך השנים לזמינה יותר ובהיצע רחב של סוגי עץ שונים ואף חומרים סינטטיים מהם מייצרים דק סינטטי, לכל עץ וחומר גלם יתרונות וחסרונות והבחירה בסוג המשטח ממנו יבצעו את הדק נובעת משילוב בין ארבעה מרכיבים:

  • נראות הדק – לכל אחד יש טעם משלו וחשוב להתאים את סוג העץ ואופי ההתקנה בהתאם לטעמו האישי ולתנאי השטח. כמו כן, לכל סגנון של בית יש דק שמתאים לו ויש להתאים בין סגנון הבית לבחירת הדק.

  • עלות התקנת הדק- עלות התקנת הדק הינה שילוב של עלות העץ והיכולת לעבוד איתו. ישנם עצים קלים ונוחים לעבודה וישנם עצים פחות גמישים אשר דורשים מתקינים מקצועיים לביצוע העבודה הנחשבת למורכבת יותר (גם אם היא מאד יפה). הצעת המחיר להתקנת הדק תיקח בחשבון את עלות העץ ואת רמת מורכבות העבודה.

  • עמידות הדק- ישנם עצים אשר עמידים יותר בפני פגעי מזג האוויר וישנם עצים שפחות. בחירת העץ צריכה להתאים גם למראה הנדרש אך גם לסביבה וזאת כדי ליהנות מהדק לאורך השנים.

  • עבודת התחזוקה- אחד השיקולים בבחירת סוג הדק הוא עבודות התחזוקה הנדרשות. ישנם בעלי בתים אשר נהנים לצבוע את הדק מדי תקופה ויש שמעדיפים להימנע מפעולות תחזוקה אלו, כך או אחרת יש להתחשב בדרישות אלו לפני שניגשים להתקנה.


 

סוגי עצים המשמשים לדקים

ישנם סוגים שונים של עצים המשמשים להתקנת דק ולפני שמזמינים עץ או התקנת דק חשוב לדעת מהן התכונות של כל עץ ולהתאים אותו לשטח המיועד להרכבת הדק.

דק במבוק

הבמבוק הוא למעשה עשב אשר גדל במהירות ולכן התקנת דק במבוק נחשבת לידידותית לסביבה. הדק מעניק מראה טבעי וצבעו  יהיה לרוב כהה בגוון אגוז וזאת בשל תהליך ההתאמה שלו לאקלים הישראלי. דק הבמבוק מתאים מאד לבתים בסגנון מודרני או כפרי.

 

דק סינטטי

החומר הסינטטי המשמש לבניית דקים משלב בין פלסטיק ממוחזר לסיבי עץ ולכן דק סינטטי נחשב לידידותי לסביבה. הדק אינו מושפע ממזיקים וממזג האוויר ובמקרה של צורך בתיקון קל יחסית להחליף את לוחות הדק. מראה הדק יהיה אחיד לחלוטין כיוון שהוא מיוצר בהליך סינטטי. הדק מאים לבתים בסגנון מודרני ובתים כפריים.

 

דק אורן

דק זה נחשב לנפוץ ביותר בארץ בשל שילוב של מחירו האטרקטיבי והיותו עץ נוח לעבודה. האורן שייך למשפחת העצים הרכים. העץ מעניק תוצאות נפלאות בשטח ודורש עבודת תחזוקה וצביעה פעם עד פעמיים בשנה, בהתאם לסביבה בה הוא מורכב. העץ בעל מראה בהיר לרוב, אך ניתן לגוון אותו בכל גוון שרוצים, יש לו "עיניים" לאורכו והוא מתאים מאד לבתים בסגנון כפרי.

 

דק איפאה

דק אשר מעניק מראה מרשים עם טקסטורה חלקה בגוון חום כהה. העץ הוא ממשפחת העצים הקשים. צבעו של עץ האיפאה יכול לדהות לאורך השנים כשהוא חשוף לשמש, אך שימון מוקדם שלו ישמור על מראה טבעי ויפה. הדק מתאים בעיקר לבתים בסגנון מודרני.

 

דק קומרו

דק המציע מראה יוקרתי שמזכיר את דק האיפאה כשהוא בעל גוון כהה. העץ המשמש לדק זה גם הוא ממשפחת העצים הקשים. הדק מתאים במיוחד למשטחים מוצלים כאשר התחזוקה הנדרשת היא צביעה אחת לשנה וזאת על מנת למנוע את דהיית צבע העץ.

 

דק טיק בורמזי

דק חזק המציע חוסן בפני מזיקים ובפני פגעי מזג האוויר, עשוי מעץ השייך למשפחת העצים הקשים. דק זה נחשב לנדיר ולכן הבחירה לשלבו תעשה על ידי אנשים אשר מעוניינים במראה יוצא דופן וייחודי. הדק נדיר הן בשל המחיר שלו והן בשל העובדה שפשוט יש פחות ממנו במלאי. דק זה מתאים בעיקר לבתים בסגנון מודרני.

בחירת הדק המתאים לכם

ההחלטה איזה דק להרכיב תשפיע על מראה החצר לאורך שנים ולכן חשוב לייחס לה את מלוא תשומת הלב. לפני בחירת העץ המיועד מומלץ לקרוא אודות היתרונות והחסרונות של העץ ולבחון כיצד הוא יראה מבחינת הצבע והטקסטורה. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם חברה בעלת ניסיון בהתקנת דקים על מנת לבחון יחדיו איזה דק הוא המתאים לכם ביותר וזאת עוד לפני שמתחילים את עבודת ההכנה וההזמנה של הדק והזמנת שירותי התקנת הדק.

דק במבוק
דק סינטטי
דק אורן
דק קומרו
דק איפיאה
דק טיק בורמזי
bottom of page